Cushman & WakefieldO násNovinkyAko najlepšie využiť sklady na prenájom? Nielen rozloha je dôležitá

Ako najlepšie využiť sklady na prenájom? Nielen rozloha je dôležitá

Prenájom skladu či využitie logistickej spoločnosti zvyčajne zvažuje každý, kto tovar distribuje a predáva ho koncovému zákazníkovi. Mnohé sklady sa dajú využiť aj ako výrobné priestory či doplnkové logistické služby ako napr. packaging, labeling, copacking a mnohé ďaľšie.. Pripravili sme si preto pre vás článok plný cenných rád, ako správne využiť priestory skladu tak, aby ste maximálne ušetrili priestor, vyznali sa v ňom a bol efektívne zorganizovaný.

Efektívne zariadenie skladu a rozmiestnenie tovaru

Zónujte” tovar podľa jeho aktuálnosti. Takzvané zónovanie” sa používa nielen v bytovom dizajne, ale aj v architektúre. Prečo ho nevyužiť aj v organizácii priestoru v novom sklade?

Neexistuje nič horšie, ako mať v sklade chaos a neustále v ňom niečo hľadať. Predtým, než začnete zariaďovať” nový sklad, rozdeľte si ho na jednotlivé zóny podľa vlastností tovaru, ktorý plánujete skladovať. Nadimenzujte si Váš sklad, to znamená ešte predtým ako začnete akékoľvek aktivity v sklade musí Vám byť jasný jeho layout.

 Prednú časť pri vstupe do skladu preto vyhraďte tovaru, s ktorým často manipulujete, táto časť je zvyčajne vyhradená na príjem a expedíciu tovaru.

Zvyšná časť skladu bude využívaná podľa povahy tovaru a jeho základných parametrov ako je

dátum spotreby, obratkovosť, šarža, prípadné vratky či poškodený tovar.

Takáto organizácia uľahčí pohyb tovaru v sklade a tiež ušetrí váš čas pri hľadaní konkrétnych položiek. Zónovanie a plánovanie Vám zaberie len niekoľko minút, no ušetrí mnoho času.

 

Ako zariadiť sklad a ušetriť priestor

Zamyslite sa nad regálmi a berte do úvahy svetlú výšku skladu. Rozmiestnenie regálov je veľmi dôležité pri efektívnom využití priestoru. Na jednej strane potrebujete medzi nimi dostatok miesta pre manipuláciu s tovarom, na druhej strane, menej regálov môže znamenať menej tovaru.

Regále v sklade preto inštalujte tak, aby vám vznikol jeden hlavný koridor (podľa veľkosti skladu pokojne viac), ktorý bude končiť v zadnej časti skladu. Presne na tom mieste, kde ste si na základe zónovania určili prípadný priestor pre menej potrebný tovar. Na výber regálov a jeho inštaláciu si určite pozvite odborníkov ktorí Vám ochotne poradia aký typ regálu vybrať a ako ho v sklade inštalovať tak aby bol bezpečne pripravený na využívanie.  

Späť na Novinky